Festival Schedule

Wednesday, October 23:

8:00pm:       Abrons Playhouse, Ivo Dimchev (Bulgaria), P-Project

 

Thursday, October 24:

3:00pm:       Abrons Underground, David Weissman, Film Screening and Talk

5:00pm:       Participant INC., Shane Shane/Heather Litteer (USA), Good Morning, Queer New York!

7:30pm:       Abrons Experimental, CHOKRA (USA/ UAE), Zawaj Al Khaleej (Gulf Marriage)

8:00pm:       Abrons Playhouse, Sineglossa (Italy), Remember Me

8:30pm:       Abrons Playhouse, Sineglossa (Italy), Remember Me

9:00pm:       Abrons Playhouse, Sineglossa (Italy), Remember Me

 

Friday, October 25:

7:00pm:       Abrons Experimental, Antonia Baehr (Germany), Laugh

7:30pm:       Joe’s Pub, Dan Fishback (USA), The Material World

8:00pm:       New York Live Arts, Raimund Hoghe (Germany), A Tribute to André von Ah

9:30pm:       Joe’s Pub, Dan Fishback (USA), The Material World

9:30pm:        Grace Exhibition Space, SUKA OFF (Poland), TransFera 1.5; Gabriela Mureb (Brazil), Untitled Performance; Antoni Karwowski (Poland), Burning Collection

 

Saturday, October 26:

2:305:45pm:The New School – Panel Discussions

8:00pm:       Abrons Playhouse, Raimund Hoghe (Germany), An Evening with Judy

10:00pm:       La MaMa, M Lamar (USA), Surveillance: Punishment and the Black Psyche

Sunday, October 27:

5:30pm:       La MaMa, Shane Shane (USA), Liquid Nonsense

7:00pm:       Abrons Experimental, SUKA OFF (Poland), Red Dragon

8:00pm:       Abrons Playhouse, Bruno Isaković (Croatia), Denuded

 

Monday, October 28:

11am–7pm:   Abrons Garden, Daniel Duford (USA), Ringing the Temple Bell

8:30pm:       Abrons Playhouse, Ângelo Madureira (Brazil), Delirio

9:30pm:       Abrons Experimental, SUKA OFF (Poland), Red Dragon

 

Tuesday, October 29:

11am–7pm:   AbronsGarden, Daniel Duford (USA), Ringing the Temple Bell

8:30pm:       Abrons Underground, Room 100 (Croatia), C8H11NO2

 

Wednesday, October 30:

11am–7pm:   Abrons Garden, Daniel Duford (USA), Ringing the Temple Bell

8:30pm:       Abrons Underground, Room 100 (Croatia), C8H11NO2

9:30pm:       Abrons Experimental, Eisa Jocson (Philippines), Macho Dancer

 

Thursday, October 31:

9:30pm:       Abrons Experimental, Eisa Jocson (Philippines), Macho Dancer

 

Friday, November 1:

7:30pm:       The Invisible Dog, Bojana Radulović (Montenegro), Air Doll

10:00pm:      La MaMa, Enid Ellen (USA), The Birth of Enid Ellen

 

Saturday, November 2:

6:00pm:       Leslie Lohman Museum, Guillermo Riveros (Colombia), A Dorado

10:00pm:      La MaMa, Nath Ann Carrera (USA) with special guest MC Dan Fishback

 

Sunday, November 3:

5:30pm:         La MaMa, Max Steele (USA), BODYHIGH

 


Queer New York International Arts Festival is presented in partnership with Abrons Arts Center and with support from the Alphawood Foundation Chicago; Amat-Associazione Marchigiana Attovota Teatrali; Art Matters; City of Zagreb; City of Split; Croatian Ministry of Culture; Montenegrin Ministry of Culture; Nationales Perfomance Netz; Oregon Arts Comission; Petrobras; Zagreb Tourist Board.

Queer New York International Arts Festival

Copyright © 2004–2012. All rights reserved.

RSS Feed. This website is powered by Wordpress and uses Modern Clix, a theme by Rodrigo Galindez.